Kreativna refleksija – od misli do izražavanja

Reflektivna praksa je tema kojoj se u našoj zajednici često vraćamo – kroz razmene na različite načine. Pisala sam o njoj u jednom od prethodnih tekstova objavljenih za EMCC Srbija, kroz ličnu perspektivu i poređenje sa gledanjem u sopstveno ogledalo, a koleginica Jelena Tomašević je nedavno ovoj temi posvetila vebinar „Uticaj reflektivne prakse na lični i profesionalni razvoj koučeva i mentora“.

Refleksija se najčešće povezuje sa pisanjem. Saglasna sam da pisanje može biti moćan alat i priznajem da ga najčešće koristim. Sa druge strane, ono što treba imati u vidu je da ljudi procesuiraju iskustva i uče na različite načine. Neke pokrene reč, druge pokret, treće zvuk ili tišina. I zato refleksija može da bude bilo kakva, bilo kad, bilo kako i bilo gde – baš kao što nas podseća 4A okvir EMCC CPD pristupa: Anything, Anytime, Anyhow, Anywhere.

Važno je jedino – na šta obraćamo pažnju i koji je smisao tih učenja i doživljaja za naš lični i profesionalni razvoj.

Dokumentovanje refleksije – po našoj meri

Kao neko ko je prošle godine iskusio put od aplikacije do sticanja Senior Practitioner i ESIA akreditacije, a trenutno je assessor u treningu, osećam da EMCC zaista prihvata različitosti svih nas i podstiče autentičnost refleksivne prakse. Dokumentovanje refleksije ne mora da prati formulare. Ne mora čak biti ni u rečima. Može biti crtež, pesma, mapa, fotografija, snimak, šetnja kroz misli. Ključno je da to bude jedinstveni trag – način na koji osoba razmišlja, oseća, povezuje i uči.

Reflektivna praksa nije forma koju popunimo, već prostor u kojem se pronalazimo. I često – menjamo. Zato pozivam i vas da istražite svoj stil refleksije – ali i da budete radoznali i probate nešto novo. Evo nekoliko ideja koje meni trenutno donose inspiraciju, kao i nekih koje planiram tek da testiram. 

Metafore

Kada želimo da promislimo o nekoj situaciji, možemo to raditi kroz metafore. Možda je to lavirint, kišobran  ili za jednu od mojih klijentkinja – frižider. Osmislite metaforu i izrazite je na način koji vam je blizak – rečima, crtežom, kolažem. Vraćajte joj se povremeno i pratite kako se metafora razvija kroz vreme.

Vizualno izražavanje

Set bojica i papir mogu biti neverovatno moćno sredstvo za refleksiju i za ovo nije potrebno imati nekog posebnog talenta. Mapiranje misli kroz vizualnu formu često može izraziti ono što reči ne mogu. Mislim da već imam set crteža spreman za neku izložbu, jer tokom peer coaching sesija kao i supervizijskih sesija u kojima sam klijent, najčešće skiciram ono što istražujem.

Fotografija

Zabeležite trenutak koji vas dotakne. Ili na internetu pronađite fotografiju koja vas podseća na iskustvo, osećanje, pitanje. Zastanite uz nju i razmislite šta vam donosi, šta iz toga učite.

Reflektivne kartice
Kad smo kod vizualnog načina za izražavanje i refleksije, na domaćem i stranom tržištu postoje različiti setovi kartica koje mogu biti vredan način za otvaranje novih perspektiva.

Poezija

Nađite pesmu koja vas inspiriše na refleksiju. Ili napišite svoju. Možda i da je snimite? Poigrajte se ritmom, glasom, osećajem. Počnite prvim stihom. Možda nastavak dođe sam. U nedavnoj sesiji peer supervizije koleginica i ja smo se poigrale ovom idejom i obe se iznenadile sadržajem koji je izašao na papir.

Audio / Video zapisi

Uključite diktafon i pričajte. Ili napravite kratak video svoje refleksije. Refleksija u pokretu, u glasu, u izrazu – može biti zanimljivo svedočenje o unutrašnjem procesu. Meni je ovaj ideja sa jedne strane privlačna, a u isto vreme će predstavlja veliki iskorak iz zone komfora kada odlučim da se upustim i poigram sa njom. 

Miro board

Ako preferate digitalni svet, Miro može postati vaša tabla za beleženje svega što se u vama i oko vas događa, kao neka mapa refleksije i kolaž vaših misli.

Veštačka inteligencija

Da, čak i AI može biti partner za refleksiju. Ja sam, na primer, koristila ChatGPT kao sagovornika, dajući mu zadatak da mi bude partner za refleksiju i postavlja mi pitanja. Inspirativno iskustvo mi je bilo i unošenje zapisa svojih refleksija u MidJourney da kreira vizuale koje i dalje čuvam kao svoje male unutrašnje pejzaže.

Refleksija kroz oblikovanje – kada ruke misle

Ponekad, da bismo nešto razumeli ili osvestili, potrebno je da ga napravimo. Plastelin, LEGO kockice, kamenčići, grančice ili neki drugi elementi iz prirode – sve to mogu biti sredstva za refleksiju. Dok slažemo, oblikujemo, dodirujemo – otvaramo jedan drugačiji prostor za razmišljanje. Takođe, uređivanje male zen bašte može biti umirujuća refleksija u pokretu.

Priroda – moj omiljeni partner

Zamišljeni razgovori sa rekom. Osluškivanje vetra. Gledanje u nebo bez pitanja i bez očekivanja ili prepoznavanje oblika (oblaka, u kafi, od barica na betonu…) i povezivanje sa onim što nam se dešava i o čemu razmišljamo. Šetnja bez telefona. Tišina. Sve ovo su putevi ka refleksiji – ako se na njih fokusiramo s namerom.

Nakon navođenja svih ovih načina za refleksiju, evo i nekoliko pitanja za vas:

Šta vam se čini najprivlačnije?

Šta vas možda odbija?

Šta ste već isprobali? Šta ćete možda probati nakon čitanja ovog teksta?
Šta praktikujete, a nije na spisku?

Ako vas neka od ovih ideja dotakne ili inspiriše, a i želite da podelite neku svoju  – biće mi drago da razmenimo razmišljanja. Možda se iz toga spontano rodi i ideja za zajedničku reflektivnu praksu.

Za dalje istraživanje delim neke svoje izvore:
Vebinar „Uticaj reflektivne prakse na lični i profesionalni razvoj koučeva i mentora“
Prethodni tekst – Negovanje reflektivne prakse – stvaranje navike gledanja u svoje unutrašnje ogledalo

Vebinari Clare Beckett-McKinroy
Knjiga Creating the reflective habit – Michelle Lucas

Knjiga – Art-based Coaching – Andrea Giraldez Hayes

Knjiga – Coaching Beyond Words – Anna Sheather

Knjiga Creative Supervision – Mooli Lahad

Knjiga Light Up – The Science of Coaching with Metaphors – Lyssa deHart

Praćenje rada  Auirel Majumdar na temu poezije u koučingu

I za kraj:

U svemu što istražujemo, važno je da sa sobom nosimo i naš Global Etički kodeks. Nova sredstva refleksije donose i nova pitanja – o granicama, privatnosti, integritetu. A i to je deo reflektivne prakse.

Autor teksta: Adrijana Milosavljević, EMCC Senior Practitioner, ESIA, ICF PCC, ACTC

Stavovi izneti u tekstu predstavljaju stavove autora i ne moraju nužno biti stavovi EMCC Srbije i EMCC Global