Na koji način ulažeš u svoje znanje i veštine? Kako odlučuješ u kom pravcu i na koji način ćeš se profesionalno razvijati?
Čitaš knjige, pohađaš obuke, pratiš vebinare ili učiš kroz svakodnevna iskustva? Koliko sistematično i strukturisano pristupaš ovim aktivnostima?
Da li je CPD samo još jedna u mnoštvu zbunjujućih skraćenica i šta uopšte znači?
Možda ste imali prilike da se upoznate sa ovom skraćenicom čitajuću jedan od prethodnih Tanjinih tekstova na našem blogu, a u nastavku ćemo se detaljnije pozabaviti ovom temom.
CPD (Continuous Professional Development) ili kontinuirani profesionalni razvoj je stalni proces učenja i unapređivanja profesionalnih kompetencija. Cilj je da se kroz refleksiju i iskustvo konstantno usavršavaš, bilo kroz formalno organizovane treninge ili neformalno učenje
Strukturisano, strateško planiranje CPD-a uključuje postavljanje jasnih ciljeva i praćenje napretka, čineći tvoj razvoj fokusiranim i smislenim.
Svi oni koji su prošli kroz proces EMCC akreditacije ili planiraju, znaju da je CPD jedan od ključnih činilaca uspešnog razvoja svakog praktičara. Međutim, važno je naglasiti da CPD ne završava sa akreditacijom. Putovanje se nastavlja, jer CPD podrazumeva stalno prilagođavanje novim saznanjima i potrebama struke.
EMCC Global tim za kontinuirani profesionalni razvoj razvio je sveobuhatni CPD vodič ( CPD RoadMap ) u okviru kojeg je predstavijen 4A pristup, koji osigurava fleksibilnost u učenju.
- Anything (Bilo šta): Svako iskustvo je prilika za učenje (ako reflektuješ na osnovu njega)
- Anytime (Bilo kad): Učenje se može odvijati u tvom tempu, u svakom trenutku
- Anywhere (Bilo gde): Prilike za učenje su svuda oko nas. Možeš im pristupiti odakle god želiš.
- Anyhow (Bilo kako): Možemo učiti na najrazličitije načine.
Iako možda prethodne dve poruke deluju kontradiktorno – imati i strukturu i fleksibilnost, tj. postići taj balans u vreme kada je mnoštvo različitih prilika za učenje oko nas (čak i one spontane, neformalne) i biti svestan svoje CPD strategije pruža nam mogućnost da prepoznamo i upustimo se u one koje su u skladu pravcem u kom želimo da se razvijamo.
Individualni pristup CPD-u ključan je jer omogućava da fokus bude na kvalitetu iskustva i refleksiji, a ne samo na broju sati provedenih u edukaciji. Važno je šta usvajamo iz iskustva i kako reflektujemo na svoj rad. Kroz 4A pristup – Anything, Anytime, Anywhere, Anyhow – mi sami kreiramo svoj CPD plan kako bismo otključali svoj potencijal, povećali kapacitet i postigli profesionalnu zrelost.
Neke kolege i koleginice (uključujući i mene :)) ističu da bi CPD-u moglo biti dodato još jedno “P” koje označava personal – lični rast, jer kada se zauzme holistički pristup, lični i profesionalni razvoj su neodvojivi tj. često se prepliću.
Refleksija – temelj svakog CPD-a
Refleksija nije samo retrospektiva; to je trenutak kada izdvajamo vreme i posvećujemo se analizi naučenog kako bismo osvetlili put ka daljem razvoju. Kada se u potpunosti posvetimo refleksiji, imamo priliku da dublje razumemo svoja iskustva i uočimo šta je zaista bilo važno.
Koliko često zastanete nakon prisustvovanja nekom edukativnom događaju ili čitanja naučnog članka da razmislite o svom načinu razumevanja sadržaja. Šta sa tim utiscima možete dalje i na koji način je sve to usklađeno sa vašom CPD strategijom? Koja pitanja tad sebi postavite?
Nakon jednog od sastanaka EMCC Global CPD tima, sastavila sam set pitanja za refleksiju koja ovom prilikom delim kao potencijalnu inspiraciju ili okvir za strukturisanje vaše refleksije nakon bilo koje CPD aktivnosti:
- Šta me je motivisalo da se uključim u ovo iskustvo? Kakva su bila moja očekivanja?
- Koji su ključni uvidi iz iskustva? Koja učenja nosim sa sobom?
- Kako ću primeniti te uvide i učenja? Koji su sledeći koraci?
- Koje promene želim da postignem: 1) kod sebe, 2) kod drugih i 3) u širem kontekstu?
- Kakav je bio stvarni uticaj iskustva u poređenju sa mojim očekivanjima? Šta mi odgovor na ovo pitanje govori? (Zahvalna kolegi Hariju Minasu iz CPD tima na inspiraciji za ovo pitanje. :))
Da zaključim – sa pitanjima. 🙂
Koje su CPD aktivnosti koje tebi donose najveću vrednost?
Koje teme te zanimaju, u kom obliku ti najviše prija da konzumiraš sadržaje i u kakvom okruženju?
Ja podjednako volim da negde u prirodi držim u rukama dobru knjigu gde olovkom u nekoj boji podvlačim inspirativne delove, kao i da učestvujem u online diskusijama, pratim snimak nekog vebinara sa svog telefona dok strpljivo čekam u nekom redu ili nestrpljivo čekam petak popodne da se sretnem sa svojom peer supervizorkom iz drugog dela sveta i istovremeno upijam i delim znanje. 🙂
Autorka teksta:
Adrijana Milosavljević, EMCC Senior Practitioner, ESIA, ICF PCC, ACTC