Suština koučinga i mentorstva, kao i mnogih drugih pomagačkih delatnosti, u svojoj osnovi ima zadatak da ispuni neki cilj i svrhu. Ciljevi i svrha u koučingu i mentorstvu mogu biti različitog nivoa važnosti i mogućnosti u zavisnosti od toga na kojem nivou razvoja je klijent, kao i od stepena zahteva zbog kojeg klijent dolazi na koučing i ulazi u koučing proces.
Neki od bitnijih ciljeva koji se postižu u koučing/mentoring procesu su da klijent:
- nauči nešto o sebi što do tada nije znao
- da bolje razume sebe i druge
- da u tom procesu otkrije svoje potencijale, koji do tada nisu bili iskorišćeni
- da prepozna šta ga je sputavalo i čemu se opirao da te potencijale iskoristi
- da kroz proces istraživanja postavi sebi nove ciljeve koji će ga dovesti do promene, kao i do ispunjenja svojih neiskorišćenih potenicjala, kako u ličnom, tako i u profesionalnom razvoju
Da bi uspešno pomagao klijentima kouč treba da poseduje razvijene određene sposobnosti, veštine i znanja, odnosno kompetencije. Na skali važnosti kompetencija, za koje se kouč osposobljava u svom edukativnom procesu, ili nivoa za koji se akredituje, sve kompetencije koučeva kojima je potrebno da kouč bude osposobljen zauzimaju podjednak nivo bitnosti.
Kompetencija o kojoj ovde delimo važne inoformacije je ORIJENTACIJA ili USMERENOST NA AKCIJU I REZULTAT.
Edukativni i akreditacioni proces odvijaju na nekoiliko nivoa:
- Bazični nivo
- Nivo praktičara
- Viši nivo praktičara
- Master nivo
Shodno toj podeli, i nivou osposobljenosti kouča/mentora, fokus je usmeren na različite sposobnosti i aktivnosti kojima je potrebno da kouč tj. mentor ovlada kako bi kvalitetno i u skladu sa Etičkim kodeksom klijent dobio adekvatno i stručno vođstvo da svoje ciljeve i potencijale ostvari. Rad na susretima kouča/mentora i klijenta usmeren je na akciju i rezultat, postavljanje i ostvarivanje ciljeva.
Koučevi i mentori su kroz svoj proces edukacije i ličnog rada, u saradnji sa Višim ili Master nivoom edukatora i supervizora, osposobljeni da buduće klijente provedu kroz sličan proces kako bi na adekvatan način pomogli klijentu da kasnije sam sebe, a i druge, podstiče u daljem napretku.
Nakon određenog vremena istraživanja o preprekama koju su dovele do toga da klijent ne ostvari svoje potencijale, kouč i klijent kreiraju dogovor o ciljevima koje klijent treba da postigne. Tada klijent i kouč kreću u uzajamni proces postavljanja operativnih zadataka koji će klijenta dovesti do željene destinacije. Potom suštinski kreće pravi i dugotrajni rad koji, uz pravilno vođstvo i podsticaj od strane kouča/mentora, omogućava klijentu da počinje da izvršava različite aktivnosti koje će osigurati dolazak na zacrtano odredište.
Konkretne osobine kouča/mentora za kompetenciju “Orijentacija na akciju i rezultat” ( propisane EMCC standardima ) u zavisnosti od nivoa edukacije i akreditacije, koje on mora da usvoji i primenju u radu sa klijentom, taksativno su navede u nastavku i grupisane za svaki nivo posebno:
Osnovni nivo
- asistira klijentu da razjasni i preispita svoje željene rezultate i postavi odgovarajuće ciljeve
- osigurava saglasnost klijentovih ciljeva i konteksta u kojem se klijent nalazi
- istražuje spektar opcija za postizanje ciljeva
- osigurava da klijent odabere rešenja
- vodi odgovarajuće beleške
- preispituje napredak i učenje
- osigurava da klijent napusti sesiju osposobljen da upotrebi nove ideje i učenja
Nivo praktičara
- podstiče klijenta da istraži širi kontekst i učinak željenih rezultata
- koristi širok spektar različitih tehnika i metoda da obezbedi postizanje rezultata
- opisuje i primenjuje spektar metoda za izgradnju predanosti prema ishodima, ciljevima i akcijama
- pomaže klijentima da istraže njihov pristup promeni
- efikasno radi s otporom prema promeni
Nivo višeg praktičara i master praktičara
- asistira klijentu da delotvorno planira svoje akcije ukljućujući odgovarajuću podršku i resurse
- pomaže klijentu da razvije i prepozna akcije koje najbolje odgovaraju njegovim ličnim karakteristikama
- osigurava da klijent preuzme odgovornost za svoje odluke, akcije i pristup učenju
- pomaže klijentu da prepozna moguće prepreke kod sprovođenja akcija
- opisuje i primenjuje barem jednu metodu izgradnje posvećenosti rezultatima, ciljevima i akcijama
- preispituje napredak dostignutih rezultata i ciljeva, i ih menja ako je potrebno.
Ovaj dugačak spisak veština, sposobnosti i osobina osigurava da će u kontinuiranom koučing i mentoring procesu klijent od strane kouča biti adekvatno vođen, konstatno podstican, motivisan i pozivan da ostvaruje i prati svoje rezultate.
Kompetencije kouča/mentora se mogu videti kroz načine primene određenih tehnika i modela. Jedan od korisnih alata u koučingu je “To Grow Me” model, koji na eksplicitan način prikazuje važnost kompetencije “Orijentacija na akciju i rezultat”.
Prikazaćemo drugu fazu –GROW fazu “To Grow Me” modela kojoj prethodi faza TO – topic. Inicijalno razumevanje tema koje treba istražiti , TO – Topic faza , je faza koja se događa pre definisanja ciljeva, i to je početna faza modela, nakon koje se ulazi u fazu GROW procesa ( slika u prilogu):
Ova slika na jasan način prikazuje da je u koučing procesu fokus na ciljevima i onome šta želimo postići.
U toj fazi faze procesa su sledeće podfaze:
G – Goals – Ciljevi za sesiju – Šta želimo postići kratkoročno i dugoročno?
R – Reality – Trenutna stvarnost – Ko/šta/gde/koliko? – Ispričaj mi svoju priču?
O – Options – Šta je moguće? Kakva razmišljanja i opcije imaš da se pokreneš napred?
W – Wrap -up – Zatvaranje, zaključak sesije – Jasnoća, predanost, podrška – Šta ćeš učiniti i kakvu podršku za to trebaš?
Na kraju modela je faza Me koja prati monitoring procesa i evaluira postignuto.
ME – Monitoring & Evaluation – ovo pomaže kouču i klijentu da zajedno reflektuju na ishode koučinga i vide širu sliku od one kada su krenuli da rade zajedno. Takva refleksija može produbiti učenje i učvrstiti nova naučena ponašanja, kao i slaviti uspeh postignuća.
Kod orijentacije na cilj u koučingu potrebno je da cilj bude adekvatan. Da bi cilj bio adekvatan potrebno je da budu ispunjena dva ključna uslova da:
- Cilj bude konkretan
- Cilj bude merljiv
Samo u ovoj dualnosti je moguće jasno i merljivo ispratiti da li je proces adekvatno i profesionalno vođen, a svakako na kraju jasno merljiv, da li je cilj ostvaren i da li je došlo do željene promene koju je sebi klijent u zajedničkom procesu postavio.
U slučaju da ostvareni rezultat odstupa od postavljenog cilja i željenog ishoda, u koučing/mentoring procesu se preispituje šta je dovelo do takvog rezultata i vrše se korekcije koje nastoje da usmere klijenta na željenu (ugovorenu) destinaciju.
Konačno, bitno je istaći da je osobina kouča – sposobnost da uspostavi i održi kvalitetan odnos poverenja – raport ključna, kako fokus ne bi skliznuo u pogrešnom pravcu, već bio održan isključivo na akciju i aktivnosti, koje će klijentu osigurati stabilnu poziciju i kretanje prema postavljenom cilju, koja je sama srž ispunjenja svrhe koučing i mentoring procesa.
Autor teksta: Miloš Jeličić, član Upravnog odbora EMCC Srbija, generalni sekretar
Stavovi izneti u tekstu predstavljaju stavove autora i ne moraju nužno biti stavovi EMCC Srbije i EMCC Global